Párnický rybár

Aktuality 2012

 

Rok neprial ani rybárom, ryby hromadne hynuli

V tomto roku bola na vodných tokoch východného Slovenska mimoriadna situácia. Sucho vo vzťahu k rybám patrilo k najhorším za posledných 30 rokov. Ryby hynuli častejšie a vo väčšom rozsahu.

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Stanislav Géci pracuje na Rade Slovenského rybárskeho zväzu ako ichtyológ pre Prešovský a Košický kraj. Tohtoročnú rybársku sezónu považuje za jednu z najkritickejších.

„Možno ju porovnať s rokmi 2003 a 2004.  Takmer všetky hromadné úhyny rýb boli spôsobené prepláchnutím odľahčovacích kanálov po letných búrkach,“ približuje S. Géci.

Na rieke Hornád, blízko Spišskej Novej Vsi, alebo priamo v meste boli evidované tri úhyny rýb, čo je najviac za celý východ.

„Dvakrát sme zaznamenali uhynutie rýb na Toryse  v Prešove a v Laborci v profile Lastomír, mimo toho hynuli ryby ešte na minimálne šiestich  lokalitách,“ dopĺňa informáciu.

Bez vinníka

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) v Košiciach konštatovala, že úhyn rýb bol vo väčšine prípadov spôsobený povoleným vypúšťaním odpadových vôd z odľahčovacích komôr počas dažďa, čím nedošlo k porušeniu vodného zákona.

Novoveskí rybári  však tvrdia, že úhyn v Hornáde bol spôsobený vyplavením kanalizácie tunajšej ČOV a firiem sústredených okolo čistiarne.

„Podali sme podnet na Obvodný úrad ŽP v Spišskej Novej Vsi, v ktorom sme žiadali  riešiť túto situáciu na Hornáde.  Každá odľahčovacia komora má predsa svojho majiteľa, ktorý by sa mal zodpovedať za jej údržbu,“ dôvodí odborník.

Podnet  obvodný úrad postúpil na Krajský úrad ŽP v Košiciach, ktorý situáciu prešetril. „V ich vyjadrení stálo, že kontrolou neboli zistené nedostatky ani porušovanie práv a povinností prevádzkovateľa, teda vlastníka verejnej kanalizácie,“ konštatuje S. Géci.

Majú rybári vôbec možnosť vypátrať vinníka? „Pôvodcu je potrebné nájsť a najmä mu to dokázať. Ak  by bolo v danej oblasti viacero väčších znečisťovateľov, je to zložité, lebo čas hrá pre pôvodcov havárie. Ak sa nezistí do niekoľkých hodín, potom je to už problém,“ krčí plecami ichtyológ.

V spomínaných prípadoch  SIŽP uzavrela úhyn rýb, ktorý nebol spôsobený „ľudskou rukou“, ale orgánom štátnej vodnej správy povoleným  odľahčovaním  do verejnej kanalizácie.

Znečistenie organickými látkami

Podľa Géciho (na snímke) bolo tohtoročné sucho vo vzťahu k ichtyofaune zatiaľ najhoršie, aké si za  takmer 30 rokov pamätá.

„Väčšinu hromadných úhynov rýb spôsobilo znečistenie organickými látkami. Toto sa deje často pod čistiarňami odpadových vôd alebo  z verejnej kanalizácie, kde sa  dlhodobo hromadia vyhnívajúce kaly. Tie sa po búrke  vo veľkom množstve dostanú do vodného toku. Ak v toku tečie podnormálny stav vody, voda je prehriata a denné teploty dosahujú dlhodobo vysoko nad 30 stupňov Celzia, náhly veľký objem vyhnívajúceho kalu sa nemá s čím dostatočne nariediť. No vode nastane okamžite kyslíkový deficit.“


Čítajte viac: http://spisskanovaves.korzar.sme.sk/c/6622508/rok-neprial-ani-rybarom-ryby-hromadne-hynuli.html#ixzz2ExMp4tir

 

 


Rybár zabudol na lístok. Držali ho deň

Za pytliactvo hrozí až desať rokov väzenia. Policajti rybára držali na stanici hodiny.

BRATISLAVA. V nedeľu ráno prišiel k Rusovskému jazeru, rozložil si udice a do rybárskeho lístka si zapísal príchod na miesto. Nič nechytil.

Napriek tomu strávil nasledujúcich dvanásť hodín na policajných staniciach. Udice mu vrátili až po troch mesiacoch.

Choreograf Jaroslav Moravčík mal síce rybárske povolenie, ale nemal už platný rybársky lístok. Tvrdí, že si ho zabudol predĺžiť.

Člen rybárskej stráže v tom videl pytliactvo. Moravčíka zadržal a zavolal naňho políciu. Nepomohlo mu ani to, že je sám členom rybárskej stráže.

ilustračné foto: J. Dudáš

Zobrali mu aj sliny

„Podozrivý mal počas štvormesačnej neplatnosti lístka až sedem vychádzok k vode,“ povedal hovorca polície František Peczár. Zistili to tak, že ich poctivo zapisoval.

Polícia ho eskortovala na oddelenie, previezli ho na tri rôzne policajné stanice. Spravili mu výter slín, zobrali odtlačky prstov a odfotili ho.

Držali ho asi dvanásť hodín, kým prokurátor nerozhodol, že trestný čin pytliactva nespáchal. Rybárske doklady mu vrátili. Polícia nevysvetlila, prečo mu skúmali aj sliny.

Po polícii prípad prevzala rybárska disciplinárna komisia v Rusovciach. Moravčíkovi dali pokutu sto eur.

Stráž môže zadržiavať

Rybárska stráž má silné právomoci, tak ako policajti patrí medzi verejných činiteľov. Vyberá ju obvodný úrad životného prostredia. Má právo zisťovať totožnosť, zadržať človeka, prehľadať jeho batožinu aj auto.

Od 1. júna tohto roku platí smernica, podľa ktorej už pri podozrení z pytliactva musia volať políciu, hovorí Marián Čerpák, predseda disciplinárnej komisie Slovenského rybárskeho zväzu v Martine.

Na chytanie rýb treba platné povolenie na rybolov, rybársky lístok a preukaz.

„Zákon jasne ukladá, že rybár nemôže chytať ryby, ak nemá všetky potrebné doklady,“ hovorí Čerpák. „Je to závažné porušenie zákona o rybárstve.“ Tvrdí, že rybár je podozrivý z prečinu pytliactva, aj keď si doklady zabudne.

Podozrivý je aj ten, čo chytá ryby mimo povoleného času. Kaprovité ryby možno v decembri loviť len od siedmej ráno do ôsmej večer.


Čítajte viac: http://bratislava.sme.sk/c/6634112/rybar-zabudol-na-listok-drzali-ho-den.html#ixzz2Em58RK1p

Do Párnice takmer 5 ton rýb

„Z dôvodu zarybnenia násadou kapra K2 a K3 platí od soboty 20. októbra zákaz lovu uvedeného druhu rýb vo všetkých revíroch v Párnici,“ znie upozornenie na stránke MO SRZ Dolný Kubín. Ako pre Párnického rybára potvrdil hlavný hospodár Miroslav Gregáň, do Párnice nasadili viac ako štyri tony rýb. Párnické revíry zarybnili nasledovnými množstvami a druhmi rýb: 1000 kg pleskáča, 1000 kg kapra K2, 2000 kg kapra K3, 500 kg kapra K1. Na spestrenie pridali do rybníkov aj 200 kg mierového pstruha dúhového a 80 kg šťuky (údajne na hranici miery).

Len pripomeňme, že zákaz lovu platí de iure do polnoci 3. novembra, ale chytať sa môže až 4. novembra od 7.00 hod. Aj napriek momentálne aktuálnemu zákazu je však v Párnici povolený lov na prívlač, na živú rybku a muškárenie.    Tak Petrov zdar!

-alfi-


 


 


Hladina Ružína je 8m pod normálom

Sneh z povodia pri Ružíne zmizol bez stopy. Odborníci teraz skúmajú, či sa pod mimoriadnu situáciu nepodpísali klimatické zmeny.
Nad poloprázdnou vodnou nádržou Ružín na východnom Slovensku krútia hlavu aj skúsení odborníci.

Hydrologička Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Jana Poórová je prvýkrát svedkom, že sa táto zásobáreň úžitkovej vody na jar nenaplnila.
Zatiaľ čo Domašu pomaly zapĺňa topiaci sa sneh, situácia na Ružíne je iná. "Je extrémne ako rýchlo zmizol sneh z povodia bez toho, aby dotiekol do tejto vodnej nádrže. Otázkou pre nás hydrológov teraz je, čo sa stalo," povedala agentúre SITA Poórová.

Odborníci skúmajú, či sa pod mimoriadnu situáciu nepodpísali klimatické zmeny. Ak sneh pri vysokých teplotách sublimoval, je to horší prípad.
"Ďalšia možnosť je, že voda zostala v povodí, len vsiakla. Toto by bola lepšia správa, lebo ak začne pršať, voda sa vráti," poznamenala Poórová. Hydrológom tak nezostáva nič iné, len čakať. Poórová dúfa, že sa roztopený sneh skrýva v povodí. Ak by to tak nebolo, nastalo by hydrologické sucho.

V období čakania na zrážky by v tom prípade mohla voda z Ružína v regióne chýbať. "Treba ale povedať, že z Ružína sa nezásobuje pitnou, ale úžitkovou vodou. Na pitnú vodu máme Starinu, Domašu, Bukovec," spresnila Poórová. Aj na takéto scenáre je štát pripravený. Riešením by boli regulácia prietokov a dodávky vody cisternami.

Keďže je východné Slovensko chudobné na zásoby podzemnej vody, veľké nádrže ako Starina, Domaša, Ružín alebo Bukovec postavili v minulosti práve pre potrebu zásobovať ľudí vodou. Postupne rokmi ich naplnili. V súčasnosti sa nádrže v zime vyprázdňujú, aby sa pripravili na odtok snehu. Na jar ich potom doplní topiaci sa sneh.
zdroj: TV Gelnica


 

Okradli rybára, ďaleko však neušli

V sobotu 24. marca ráno po siedmej hodine policajná hliadka pohotovostnej motorizovanej jednotky v Martine zastavovala striebornú Mazdu 626. Vodič však na znamenie polície na zastavenie nerešpektoval a bezohľadne pokračoval ulicami Martina ďalej. Policajti vozidlo prenasledovali až do mestskej časti Martin – Priekopa, kde vozidlo zastavili. Následne štyri osoby zo zadržaného auta policajti predviedli na policajné oddelenie, pretože u týchto osôb bolo dôvodné podozrenie zo spáchania trestnej činnosti.

Podozrenie sa potvrdilo po prehliadke motorového vozidla. Policajti totiž zaistili veci pochádzajúce z krádeže, ku ktorej došlo v noci v Turčianskych Tepliciach. Zo správy hovorkyne KR PZ Žilina Jany Balogovej vyplýva, že vinníkov neminie trest. Vyšetrovateľka totiž obvinila z prečinov krádeže a porušovania domovej slobody dvoch Martinčanov vo veku 34 a 21 rokov. Dvojica mužov v sobotu v noci vošla na čiastočne oplotený pozemok v Turčianskych Tepliciach, časť Dolné Rakovce. Cez neuzamknuté zatvorené plastové dvere vošli do garáže pri rodinnom dome. Z garáže odcudzil motorovú kosačku, elektrickú reťazovú pílu, motorovú reťazovú pílu, korčule, batériovú uťahovačku so súpravou vrtákov a zelený ruksak, v ktorom sa nachádzali tri rybárske udice s navijákmi, stojan na udice, sieťka na ryby, podberák, váha na ryby, súprava háčikov s olovkami, a ďalej pstruhový vak s udicou, podberákom a návnadami. Majiteľovi vznikla škoda vo výške zhruba 1400 eur. Dodajme, že obvineným mužom hrozí v prípade preukázania viny trest odňatia slobody až na dva roky. Obvinení sú stíhaní na slobode.  (jb, zp)

 


Prvýkrát derivačný kanál Váhu v r.2012

25.3. 3-0660. Po zátoke ešte putovala väčšia kryha ľadu, ale inak už je to tam celkom rozmrznuté. Počasie na jednotku, ryby aspoň nám brali.

Okolo asi tak 20 rybárov. Super strávená nedeľa. smiley

      


Chovom v nádrži chcú rybári produkovať ohrozené lipne

Počet lipňov v slovenských vodách klesá. Rybníky v Bielom Potoku chcú preto rybári rozšíriť o nádrž na jeho produkciu.

RUŽOMBEROK. Spoločnosť Slovryb, ktorá je v súčasnosti najväčším producentom lososovitých rýb u nás, chce nadviazať na súčasné pstruhové a lipňové hospodárstvo. V Bielom Potoku má tradíciu už od roku 1988.

Nový rybník bude slúžiť na stabilizáciu chovu násad lipňa tymiánového, ktorými zarybnia vody celého Slovenska. Ročne by ich malo byť okolo dva milióny kusov.

Početnosť lipňov v riekach  klesá

Do výstavby rybníka s objemom viac ako 9-tisíc metrov kubických plánuje investovať približne pol milióna eur a spustiť ho chce už v októbri tohto roka.

V Bielom Potoku je u pstruhov cyklus chovu uzavretý, teda generačná ryba nakladie ikry, z ktorej sa vyvinie plôdik, následne násada a tržná ryba. Produkciu násad lipňa zabezpečovali získavaním pohlavných produktov z udržiavaného chovu na vodnej nádrži Čierny Váh. Toto riešenie už ale nestačí.

„V dôsledku neustále sa zvyšujúceho tlaku predátorov, hlavne kormorána a vydry, dochádza k poklesu početnosti jedincov lipňa v rybárskych revíroch Slovenska. Bez ďalšej stabilizácie chovu by bolo problematické produkovať násady v takom rozsahu, ako požadujú ich správcovia,“ priblížil Ján Pika, riaditeľ spoločnosti Slovryb, ktorá prevádzkuje rybníky v Bielom Potoku.

Nedá sa zabezpečiť len prirodzene

Slovryb chce takto zareagovať na úbytok lipňov v našich vodách. Ich znižujúca sa početnosť trápi rybárov na celom Slovensku. Slovenský rybársky zväz preto dokonca znížil počet povolených úlovkov.

„Úbytok početnosti lipňa je taký veľký, že zachovanie žiaduceho zloženia ichtyofauny sa nedá dosiahnuť iba prirodzenou cestou. Rybárske revíry sú totiž odkázané na dotovanie lipňami z rybochovných zariadení,“ uzavrel riaditeľ.

Zvieratá, ktoré sa živia rybami, chráni únia

K pozorovanému narušeniu rovnováhy, podľa riaditeľa spoločnosti, dochádza najmä preto, že rastie počet predátorov, ktoré chránia európske zákony. Tie nemyslia na zabezpečenie financií pre ich potravu a správcovia revírov na to, ani pri najväčšej snahe, peniaze nemajú.

„Situácia je natoľko vážna, že dochádza k ohrozeniu genofondu tradičných druhov rýb na Slovensku. Je preto najvyšší čas pre spracovanie stratégie ich zachovania. Právo chrániť je totiž úzko spojené s povinnosťou vytvoriť preto také podmienky, aby ochrana nemala devastačné následky,“ uzavrel Pika.


Čítajte viac: http://liptov.sme.sk/c/6240292/chovom-v-nadrzi-chcu-rybari-produkovat-ohrozene-lipne.html#ixzz1pa39T3nI


Domašu pomáha napĺňať topiaci sa sneh

Hladina Domaše dosiahla historické minimum 4. februára, teraz ju pomaly dopĺňa voda z topiaceho sa snehu.

VEĽKÁ DOMAŠA. Hladina vodnej nádrže Veľká Domaša, ktorá bola pre deficit zrážok v uplynulých mesiacoch najnižšia za posledné roky, má v týchto dňoch stúpajúcu tendenciu.

Informoval o tom hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Pavel Machava s tým, že k zlepšeniu situácie prispeli opatrenia vodohospodárov, ako aj prítok vody do nádrže z topiaceho sa snehu.

"Nepriaznivá hydrologická situácia v závere minulého roka spôsobila postupné vyprázdňovanie Domaše. Táto situácia bola spôsobená negatívnou bilanciou, kedy do nádrže pritekalo menej vody, ako bol minimálny sanitačný prietok," povedal Machava...Čítajte viac:http://vranov.korzar.sme.sk/c/6292631/domasu-pomaha-naplnat-topiaci-sa-sneh.html#ixzz1ooEm93dE


...ešte jedno porovnanie - (V rokoch 1986 - 87 krutá zima vršila ľady pod Žaškovským mostom)

zdroj: Párnica 30 rokov JRD, Peter Huba


Ľady sa pohli

Rieka Orava medzi Párnicov a Kraľovanmi je znova bez ľadových zátarasov.

Vzhľadom na výstrahu povodní celkom pozitívna informácia.

HYDROLOGICKÁ VÝSTRAHA   3. stupňa vydaná 29.02.2012 10:20!

Námestovo     3. stupeň pre povodeň s topenia snehu a ľadovú povodeň

Tvrdošín         1. stupeň pre povodeň s topenia snehu a ľadovú povodeň

Dolný Kubín    1. stupeň pre povodeň s topenia snehu a ľadovú povodeň

Pre aktuálny stav výstrahy kukni www.shmu.sk

       

foto: Jaro Dubovec      

Pre porovnanie stavu rieky Orava, kukni video a foto nižšie.


Ani tento rok sa rieka Orava nevyhla náletom kormoránov

Dnes 28. 2. o 7:40 hod. Orava č.1, cca 70 kormoránov nad Kňažou.

(každý kus, denne 0,5 kg rýb denne. Len aby sa nezabudlo.)

 


Moja prvá rybačka

Nedeľa 26. 2. 2012, teplota vzduchu +1 C, 11:50 vyrážam predkŕmiť svoje lovné miesto na revíri 2620. Je to miesto medzi dvoma jazerami, kde je neustály prietok vody, a tak aj po predchádzajúcich mrazoch pod - 20 C vytvoril prúd vody otvor v ľade asi 5 x 1,5 m. Už pri príchode k vode ma potešila aktivita rýb, ktoré čo-to zbierali z hladiny. Nahádzal som pár gúľ krmiva a išiel som sa domov pobaliť. Asi za hodinku a pol už stojím pri vode a s prvým náhodom plný očakávania sledujem špičku feedrového prútu. Asi po 10 min. prichádza prvý záber - nečakane a dosť razantne po zaseknutí zdolávam svoju prvú tohtoročnú (pre mňa zlatú) rybku. Za 70 min. lovu premieňam 8 záberov z 9, všetko sú to červeničky 15 - 18 cm. Spôsob lovu feeder, priebežná montáž, kmeňový vlasec 0,14, nádväzec 0,08, cca 60 cm, 10 g košík, háčik č. 6, návnada - feedrové krmivo do chladnej vody + uvarená repka + sladká kukurica + dip, nástraha hnojáčik.

(Alfi)

     

   


22. 2. 2012


   

Zamrznutá rieka Orava foto


 

V sobotu sa bude konať Celoeurópske sčítanie vodného vtáctva

Aj na rieke Orava bude MO SRZ DK monitorovať Kormorána veľkého.

zdroj: Poľovníctvo a rybárstvo


Podporte petíciu

zdroj: SLOVENSKÝ RYBÁR


Rozlúsknutie orieška

Ako je to s prívlačou na lipňových vodách?

zdroj: RYBY RYBKY RYBIČKY január 2012


Original Text:
 

 
TOPlist