Párnický rybár

Dolnokubínsky rybár 2015

Revír „Chyť a pusť“ v nedohľadne

 

 

Nízky prietok vody hlavne na pstruhových potokoch sa negatívne prejavil aj v riekach a potokoch nášho regiónu. Ako vidia situáciu rybári?

„Napriek suchu sme nezaznamenali úhyny rýb a ani iných vodných živočíchov. Zlú situáciu sa snažíme riešiť výstavbou kaskád na pstruhových potokoch ako sú Lehotský, Istebniansky potok a Zázrivka, kde došlo k dohode so štátnou ochranou prírody, pretože tento potok preteká územím národného parku,“ informoval predseda Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Dolnom Kubíne, Marián Sabo.

Zarybňovanie

Každý rok zarybňujú podľa vopred schváleného plánu, ktorý určuje minimálnu zarybňovaciu povinnosť. „Tento plán každoročne prekračujeme a navyše zarybňujeme takými druhmi, ktoré považujeme za potrebné. Minulý rok sme za násady dali vyše 38-tisíc eur. Z toho bolo približne 6 500 eur z nášho ústredného orgánu, a zvyšok tvorili naše finančné prostriedky,“ vysvetľuje M. Sabo.

Najviac zarybňovali kaprom, pstruhmi, lipňom, ale do vody dávali aj násadu mreny, ktorej stavy sú v rieke Orava nedostatočné.

Revír „Chyť a pusť“ v nedohľadne

Ako hovorí M. Sabo, niektorí rybári inklinujú k lovu kapra, iní zase uprednostňujú dynamickejšie spôsoby lovu na rieke a potokoch. „Samozrejme že každý by chcel na tej svojej vode uloviť čo najviac a pokiaľ možno, kapitálne úlovky. Už niekoľko rokov sa skupina rybárov snaží o odčlenenie časti kaprového revíru na revír „Chyť a pusť“, kde by sa ulovené ryby museli púšťať späť do vody. Druhá skupina, ktorá ryby aj konzumuje, je dôrazne proti a zatiaľ sú v prevahe,“ dodáva.

Na kaprových revíroch rybári neustále bojujú so zarastaním vodných plôch vodnými rastlinami. Okrem biologického ničenia prostredníctvom rastlinožravých rýb a biologicky odbúrateľných prostriedkov, v tomto roku pokusne využili vodnú kosačku, ktorou vykosili dve vodné plochy.

„Ak sa nám to osvedčí, chceme v tejto činnosti pokračovať aj na budúci rok, aj keď nás to stojí isté financie,“ dodáva M. Sabo.

Šport aj pre ženy

Podľa predsedu je potešiteľné aj to, že každoročne sa na skúškach pre prijatie nových členov objavujú aj ženy. Nedávno sa mladá Michaela Kosmelová zúčastnila majstrovstiev sveta v love rýb udicou v Srbsku.

„Niektorí si pamätajú rieku ešte pre melioračnými úpravami. Iba podľa ich spomienok si môžeme predstaviť tie množstvá rýb, ktoré tu kedysi žili – a teraz im len ticho závidíme,“ podotkol M. Sabo.

Výhľad z kolonádneho mosta

Chránené neresisko rýb je na časti rieky Orava od začiatku tohto roka. Preto podľa M. Saba stojí za to pozrieť sa z kolonádneho mosta do vody.

„Sú tam krásne kŕdle podustiev, jalcov a nájdu sa aj mreny, ktoré budú iste dobrým základom pre vytvorenie generačných stád pre neres v budúcom roku. Samozrejme, ak nepríde nejaká katastrofa vo forme otravy, alebo nebodaj veľká invázia kormoránov v nadchádzajúcej zime,“ povedal skúsený rybár.  

Tri druhy revírov

Rybári v Dolnom Kubíne obhospodarujú tri druhy revírov. Ide o pstruhový revír s deviatimi potokmi, z ktorých sú dva chovné, čo znamená, že sa tam nesmie loviť. V rámci lipňového revíru sa starajú o rieku Orava od ústia do Váhu v Kraľovanoch po ústie Raciborského potoka, ktorý má dĺžku asi 18 kilometrov.

V úseku od železničného mosta po visutú lavicu v Dolnom Kubíne je vyhlásené neresisko rýb, kde je celoročný zákaz lovu. Do ich pozornosti spadajú aj dva kaprové revíry medzi obcami Párnica a Žaškov, z ktorých jeden je štrkovisko a druhý staré rameno rieky Oravy.

Text a foto: (md)

 zdroj:        http://nasenovinky.sk/article/50558/revir-chyt-a-pust-zatial-v-nedohladn

 


Kaskády dolnokubínskych rybárov

Foto reportáž o výstavbe kaskád na pstruhových revíroch MO SRZ Dolný Kubín.

foto: Tibor Ferjančík


FOTO : Prvomájové preteky dvojíc 2015

 

     

       

        


Oprava mreže na 2620 priniesla svoje prvé ovocie (neres na kose, 24.4.).

 

     

     


Po ľade na párnických jazerách sa už na Silvestra dalo chodiť,

osobne som si to bol s rodinkou overiť :)

     

                                                                                                                        31.12. 2014 hrúbka ľadu cca 10 cm

...a preto mi nedá aj tento rok nezamyslieť sa nad otázkou: "nebolo by dobre vedieť, kedy treba píliť ľad? Čo tak mať merač na obsah kyslíka?"

Do pozornosti dávam súvisiace články a fotografie.

Uhyn rýb 2006

Úhyn rýb 2010

Pílenie ľadu ryby zachraňuje

Oximeter - merač na meranie obsahu kyslíka

TOPlist