Párnický rybár

Dolnokubínsky rybár 2017

Beseda pre novú generáciu rybárov. ZŠ M. Kukučína v Dolnom Kubíne. 30. 5. 

      

      


Suché wc na OR Istebné 3-2620

Néjdete ho v uličke nad mlákami

 


Kontrola hniezd pre zubáče úspešná

Vážení športový priatelia, rybári !

Tak ako som vám sľúbil informovať vás o priebehu výteru zubáča na Párnických jazerách, tak svoj sľub splním. 
Takže dnes sme kontrolovali osadené hniezda pre výter zubáča, je to prvá kontrola po ich osadení do vody, to je presne 14 dní. 
Začali sme na jazere pod koľajnicami ( budúce CHaP jazero ) už pri kontrole prvého hniezda sme mali úsmev na tvári. Hniezdo som veľmi opatrne a pomaličky vyťahoval z vody a vytiahol som ho aj so zubáčom , ktorý sa už s hniezdom stotožnil. Síce v hniezde ešte neboli žiadne ikry, ale obrovskú radosť nám urobil už len tým, že sme ho našli ležať na hniezde. Postupovali sme ďalej, ostatné hniezda na tomto jazere boli zatiaľ prázdne. 
Ďalej sme išli na jazerá pod rúrami - tie sú zatiaľ prázdne.
Prešli sme na Hlavnú kosu. A opäť milé prekvapenie pri kontrole prvého hniezda na tomto jazere. V hniezde boli nakladené ikry, konkrétne ikry Ostrieža zelenkavého, no len vo veľmi malom množstve. Postupovali sme ďalej a pri kontrole ďalších hniezd sme opäť objavili nakladené ikry Ostrieža. Hniezda č. 2 a 3 len malé množstvo ikier, ale hniezdo č.4 bolo posiate ikrami Ostrieža vo veľmi slušnom množstve. Ostatné hniezda ostávajú zatiaľ prázdne. 
 Voda je ale ešte stále dosť chladná, takže výter zubáča môže prebehnúť až neskôr.

Moje osobné konštatovanie : Po dobu dvoch rokov sa nám na hniezdach nevytrelo nič. Tento rok sme sa konečne pohli dopredu. Už sú tam maličké náznaky toho, že si rybia obsádka v jazerách začína umelé hniezda všímať a udomácňovať si ich. Už sa na hniezda dokáže vytreť Ostriež a na vlastné oči som videl obsadené hniezdo zubáčom, čo je veľký pokrok oproti minulým rokom. Tu je jasný dôkaz toho, že moje reči o tom, ako skúšame nové materiály, iné spôsoby ukladania hniezd, nové miesta na osádzanie hniezd, nie sú len výmysli, ale skutočná pravda! Snažíme sa, robíme to pre vás všetkých ! Pri dnešnej kontrole to bol Ostriež čo nám spravil radosť , no pevne veríme že nabudúce to bude to, na čo tak netrpezlivo čakáme , Zubáč ! :)

Ďalšia kontrola hniezd by mala prebehnúť opäť o dva až tri týždne, možno aj neskôr. Nechceme výter vyrušovať častými kontrolami hniezd. Samozrejme že vás budem o všetkom informovať.

S pozdravom Tibor Ferjančík

  


Zarybňovanie

Odstavené rameno Istebné 3-2620, Štrkovisko Párnica 3-4170. Kapor K3 dve tony.

      

      Rybári MO SRZ Námestovo za rok 2016 ulovili na našich revíroch

na revíroch MO SRZ Dolný Kubín ulovili spolu 121 ks rýb o hmotnosti 167 kg. Štrkovisko Párnica 44 ks – 73 kg (135 vychádzok), OR Istebné 41 ks – 78 kg (155 vychádzok), Orava 1 13 ks – 5 kg (21 vychádzok), Zázrivka 23 – 11 kg (48 vychádzok). 


Výbor MO SRZ Dolný Kubín konečne prijal uznesenie v ktorom stanovil finančnú náhradu za neodpracovanú brigádnickú hodinu s pôvodných 2,00 eur na 3,00 eurá.

http://parnickyrybar.weblahko.sk/brig_1.jpgŠkolenie a skúšky nových členov

Záujemcovia o členstvo v SRZ si môžu aj v roku 2017 podať prihlášky na školenie a skúšky. Prihlášky je nutné doručiť MO SRZ Dolný Kubín alebo ich osobne doniesť do predajne rybárskych potrieb na námestí v Dolnom Kubíne p. Martin Hubinák. Tlačivo prihlášky si záujemcovia môžu stiahnuť tu: http://mosrzkubin.wbl. Predbežný termín školenia a skúšok je marec-apríl 2017. Prihlásení záujemcovia budú písomne alebo e-mailom pozvaní.

Obsah školenia bude zameraný najmä na:

  • Zákon č. 139/2002 Z.z. o rybárstve

  • Vykonávaciu vyhlášku MŽP SR zo 17. marca 2006, ktorou sa vykonáva zákon č. 139/2002 Z.z. o rybárstve

  • Stanovy Slovenského rybárskeho zväzu

  • Základy morfológie a anatómie rýb, druhy rýb, choroby sladkovodných rýb

  • Športový rybolov, technika lovu, prostriedky na rybolov

  • Rybárske revíry MO SRZ Dolný Kubín, rybárske poriadky

Skúšky pozostávajú z:

  • povinného školenia

  • testov

  • organizačné pokyny pre nových členov

 

Úspešné absolvovanie skúšobných testov je podmienkou prijatia žiadateľa za člena SRZ.


Obete zimy 2

Dňa 04.02.2017 sa konala brigáda na pílenie ľadov , ktorej sa zúčastnilo 10 ľudí . Hneď ráno sme sa rozdelili na 3 skupiny . Dve skupiny prepiľovali ľady na revíri 3-4170 a jedna skupina išla na revír 3-2620 . Konečne sa stihli prepíliť všetky jazerá a celý revír 3-2620 , čo sa doteraz kôli nedostatku času a ľudí nestíhalo . Aj napriek otepleniu sa ľadová vrstva neroztopila ani o centimeter . Ľad má stále hrúbku 31 cm . Aspoň jedno pozitívum - po vypílení vetracieho otvoru nám diery nezamŕzali vďaka plusovým teplotám , takže diery budú vetrať až kým sa vonkajšia teplota zas nedostane pod bod mrazu . V zamrznutých dierach sme opäť nachádzali uhynuté ryby , tým sa percento úhynu po včerajšku zas o niečo zdvihlo . No ešte sa nevzdávame a budeme sa snažiť do poslednej chvíle zachrániť aspoň to , čo nám v rybníkoch ešte ostalo živé ... ´Veľká vďaka za pomoc všetkým zúčastnením - Smolka Jozef , Mihálik Miroslav , Hábek Michal , Balko Marián , Ferančík Roman , Janotík Peter , Kurnota Marián , Kozák Igor , Luka Jozef a Marek Mäsiar . O dátume budúcej brigády vás budem informovať , všetko záleží od počasia ... Petrov zdar !                                                                                                                                                     text a foto: Tibor Feriančík

      

  

 

Prvé obete zimy

Na brigáde 28.1.v Párnici sa zúčastnilo 14 ľudí . Ľady sa prepilovali na revíri 3-4170 a vypílilo sa aj jazero 3-2620 čo je vzadu pri Orave ( staronové jazero ) . Za pomoci štyroch motorových píl sme stihli vypíliť takmer všetky jazerá . Bohužiaľ tuhý mráz si vyžiadal svoju daň a to tým , že sa roztrhli a utopili 3 reťaze , tým sa náš počet píl znížil na tri píly a pri záverečných dierach nás opustila aj moja píla a ostali sme s jednou pílou . Ďalej sme aplikovali vrstvu vápna na jazerá č. 5 , 12 a 13 ( vápno sa aplikovalo na jazerá s najväčším úhynom ) . Na fotkách je vidieť , že tento rok bude pre Párnicu opäť s katastrofálnymi následkami dlhotrvajúcich mrazov . Úhyn rýb je badateľný takmer na každom jazere bez výnimky , a to mrazy ešte neskončili . Teploty v noci stále klesajú pod mínus 15 stupňov Celzia . 
Za dnešok veľká vďaka všetkým zúčastnením - Michal Chomistek , Michal Hábek , Mário Štubendek , Rudo Janiga , Eugen Kubačka , Roman Teluch , Tomáš Benka , Zdeno Hulín , Miloslav Havko , Albín Macek , Bohdan Senko , Peter Janotík a aj tebe obrovská vďaka Ďuri Ka za pomoc pri aplikácii vápna a taktiež veľká vďaka Planky Marek a Anton Sumsky za dovoz vápna na jazerá .


Na brigáde 29.1. v Párnici sa zúčastnilo 6 ľudí . Opäť sa pílili ľady na revíri 3-4170 . Stihli sa vypíliť všetky vetracie otvory , ktoré sme vypiľovali včera ( čiže celý revír 3-4170 ) . Za jednu noc dokázali včerajšie otvory zamrznúť na hrúbku ľadu 7-10 cm . Uhynutých rýb od včera zas pribudlo a natočil som aj jedno video , ktoré hovorí za všetko , k videu netreba žiadny komentár ... So slzami v očiach sa len bezmocne pozeráme na bezbranné ryby , ktoré sa pod hrubým ľadom dusia ...

Za dnešok veľmi pekne ďakujem všetkým zúčastnením - Jozef Luka , Miroslav Grencik , Igor Kozák , Roman Škvarka a Peter Janotík ...
Nabudúce pokračujeme , konkrétne 04.02.2017 od 08:00 hod. Stretnutie pri jazere č. 7
Info : 0904 288 083                                                                                                                             
    text a foto: Tibor Feriančík

 

      

      

 

TOPlist