Párnický rybár

Záhadný mieň

Záhadný mieň

Mieň sladkovodný (Lota lota) je jediným zástupcom treskovitých rýb v našich sladkých vodách. Väčšina druhov patrí k rybám morským.

Telo má pretiahle, valcovité, smerom k chvostu sploštené. Hlava je plochá, so širokými ústami, vyzbrojenými drobnými zúbkami. Na spodine úst je jediný dlhý fúz.

Základné zafarbenie je hnedožlté s temným mramorovaním, brucho je belavé, alebo nažltlé so šedivým nádychom.

Vyskytuje sa vo všetkých vodách s čistou, kyslíkatou vodou a tvrdším dnom. Rád sa zdržuje pod haťami.

Na rozdiel od ostatných rýb prijíma potravu hlavne v chladnom ročnom období, od decembra do marca. V lete pri vysokých teplotách upadá do akéhosi letného spánku, prejavujúceho sa stavom strnulosti, ale po letných búrkach v zakalenej vode zvykne zabrať na ponúkanú nástrahu. Živí sa larvami hmyzu, červami, rybkami, žabami ba aj rakmi. V pstruhových tokoch nie je žiadúcou rybou.

Vytiera sa od novembra do februára, častokrát pod ľadom pri teplote vody okolo nula stupňov Celzia. Ikernačka je veľmi plodná a vytiera až 1 milión i viac lepkavých ikier.

Mieň nemá hospodársky význam, ale pre špecialistov rybárov je atraktívnou športovou rybou s kvalitným bielym a tuhým mäsom, chuťou pripomínajúcou račie mäso. Cení sa zvlášť jeho veľká pečeň, ktorej hmotnosť dosahuje až do 10 % z celkovej hmotnosti tela. Obsahuje vysoké hodnoty vitamínov A a D.

Od roku 2002 je mieň po prvýkrát zákonom chránený a v čase jeho individuálnej ochrany od 1. januára do 15. marca ho nie je dovolené loviť a jeho najmenšia lovná miera dosahuje 35 cm, čo je dosť veľa na veľkostné parametre mieňov lovených na východnom Slovensku. Pôvodný návrh oblastného ichtyológa na 30 cm nebol schválený.

Aj v rokoch, keď mieň bol celoročne lovený sa v rámci východného Slovenska oficiálne podľa predložených sumarizácií od rybárskych organizácií ročne ulovilo iba niekoľko stoviek kusov mieňov o celkovej hmotnosti približne 150 - 200 kg. Najpočetnejšie úlovky mieňa vykazovali a aj v súčasnosti vykazujú rybárske organizácie z Vranova nad Topľou a Trebišova. Preto uzákonenie

Čítajte viac: http://korzar.sme.sk/c/4630428/zahadny-mien.html#ixzz1Bsm6X8Um


Mieň sladkovodný (svetový rekord)

Mieň sladkovodný  


Úlovok:

 

Mieň sladkovodný

Lovec:

 

Sean Conrad

 

Dátum:

 

27. marca 2010

Hmotnosť:

 

11,40 kg

Dĺžka:

 

104 cm

Revír:

 

Rezervoár Diefenbaker (Kanada)

 

 

Zdroj: www.fishing-worldrecords.com

TOPlist