Párnický rybár

Projekty OZ Párnický rybár

OZ Párnický rybár so školákmi v prírode

 

Opäť po roku sme mali možnosť navštíviť jednu z dolnokubínskych základných škôl – ZŠ Martina Kukučína. Tentoraz sme si vo štvrtok 10. mája spolu s deťmi zo školského klubu a ich učiteľkami vyšli do prírody na krátku exkurziu spojenú s prednáškou o rybolove, ochrane vôd, recyklácii odpadu a ochrane životného prostredia. Na naše prekvapenie, žiaci z druhých až štvrtých ročníkov, s ktorými sme sa dali čistiť okolie rieky Oravy od odpadu, boli veľmi šikovní, zaujímali sa nielen o čistotu prostredia okolo rieky, ale aj o život v nej. Boli zvedaví, aké druhy rýb v Orave žijú, ako sa môžu stať rybármi, zaujímalo ich všetko, čo sa rybárstva týka.

      

Keďže sme boli celý čas v prírode, upozorňovali sme aj na fakt znečisťovania životného prostredia, na rôzne environmnetálne záťaže. Deti dostali od nás vrecia na odpad a rukavice a treba povedať, že naozaj nezaháľali. Počas hodinky našli kadejaký odpad pohodený pri ceste, pri rieke, alebo schovaný v kríkoch. Krátky kvíz o tom, koľko rokov sa ten-ktorý odpad rozkladá v prírode, nenechal ani také malé deti ľahostajné. Napokon sme vyzbieraný odpad vytriedili do zberných nádob. Tešíme sa na stretnutie zas niekedy nabudúce.

 

Roman Prílepok, OZ Párnický rybár


Vtáčie búdky

(jar 2018)   Každý rok si v Párnici desiatky vtáčích párov hľadajú svoju dutinu na hniezdenie. Ako iste vieme, prirodzených dutín na hniezdenie v lokalite "Párnické jazerá" vďaka nelegálnej ťažbe ubúda, a preto sme sa v OZ Párnický rybár rozhodli pomôcť vyrobením a následným osadením vtáčich búdok. Osádzanie vtáčich búdok spolu s prikrmovaním je tá najjednoduchšia, a pritom veľmi produktívna pomoc vtákom. Vtáky ochotne obsadia aj búdky vyrobené človekom, v ktorých majú veľkú šancu vysedieť a následne úspešne odchovať mláďatá. Veríme, že tak aspoň malou troškou prispejeme k vtáčej populácii na "Párnických jazerách". Aj vy sa môžete zapojiť do nášho projektu, a to tak, že vyrobíte vtáčiu búdku a osadíte ju v tejto lokalite. Orientačné rozmery búdok pre rôzne druhy vtákov nájdete v galérii. Ďakujeme.

        

        

         

        

 

  

TOPlist