Párnický rybár

Dolnokubínsky rybár 2016

Oprava príjazdovej cesty Párnica 2016

   

 
Na Orave otvorili nový náučný chodník

Po rybároch a víkendových partiách budú mať dôvod odbočiť k párnickým jazerám aj turisti. S jedinečnou lokalitou ich zoznámia náučné tabule na 1,5-kilometrovom úseku. Trasa chodníka vedie po súši aj cez vodu.

3. júl 2016 o 14:03    LUCIA ŠMIGOVSKÁ

Nezvyčajné plavidlo. So starostkou Miladou Antalovou na palube. (Zdroj: Lucia Šmigovská)

PÁRNICA. S nápadom vybudovať na odstavenom ramene rieky Oravy náučný chodník prišli Zdenka a Roman Prílepkovci, ktorí pri jazerách bývajú a zároveň prevádzkujú rodinný minikemp. 
„Zaujímavý biotop párnických jazier si zaslúži pozornosť,“ hovoria manželia. „Do Malej Fatry prichádza množstvo turistov, ktorí ďalší oficiálny náučný chodník určite ocenia.“ 

Do prípravných prác zasiahla aj kačka

„Myšlienka sa mi zapáčila a celý projekt sme zobrali pod záštitu obce,“ povedala starostka Milada Antalová. Z Programu obnovy dediny naň samospráva získala vyše tritisíc eur.
 „Párnica opäť ponúka návštevníkom a turistom niečo jedinečné. Vzhľadom na atraktívnosť rybníkov, plných zaujímavých rastlín, živočíchov, zákutí a miest na relax, predpokladám, že sa chodník stane vyhľadávanou turistickou lokalitou. Je nenáročný a prístupný aj na bicykli.“
Príprava sa začala na jar na Deň zeme, kedy obec vyčistila celú trasu a pustila sa do výmeny dvoch rozpadnutých rybárskych lávok. 
„Úpravu jedného brehu oddialilo hniezdenie kačky,“ spomína starostka. 
Ruku k dielu priložili odborníci aj dobrovoľníci.

Sedem tabúľ, lavičky aj koše

Trasa chodníka s dĺžkou 1,5 kilometra sa začína za železničným priecestím v Záhrabove pri prvej náučnej tabuli. Dokopy ich je sedem vrátane panoramatickej. 
„Úchvatný výhľad na okolité vrchy, v ktorých náručí leží Párnica, si vás určite podmaní,“ hovorí starostka.
Tabule predstavujú jazerá, rastliny, živočíchy, ryby, okolité kopce aj dedinu. Zaujímavá je eko tabuľa s ukážkami 14 najčastejšie vyhadzovaných odpadkov a dĺžkou ich rozloženia v prírode. Vedeli ste, že detská jednorazová plienka potrebuje na rozklad 250 rokov a žuvačka 50? „Ďakujeme, že k znečisťovateľom prírody nepatríte,“ píše sa na tabuli. 

Na tabuliach je mapka s celou trasou so zvýraznením miesta, kde sa práve nachádzate. Navigujú aj dvojjazyčné šípky. Na miestach s pekným výhľadom sa nachádzajú lavičky a koše na odpadky. 
„Výhodou je, že sa návštevníci nemusia držať len trasy,“ hovorí Zdenka Prílepková. „Popri nej sa nachádza množstvo jazier, ku ktorým sa dá odbočiť. Vychádzka sa tak môže predĺžiť.“

S výzvou si poradili na jednotku

Najzaujímavejšou častou chodníka je prepojenie časti s názvom Kosa s párnickým poľom. 
„Uvažovali sme, ako sa vyhnúť rušnej časti jazier,“ hovorí starostka. „Ja som chcela kompu, Zdenka most z kmeňov a nakoniec máme pontónový most.“ 
Meria 15 metrov a je dielom miestnej firmy s názvom Jano a Jano. Tak volajú pracovníkov obecnej prevádzky Jána Podbrežného a Jána Jedrišeka. Základ tvorí konštrukcia z deviatich dvestolitrových sudov spojených dvomi kmeňmi. K jazerám ju priviezol nákladiak. Na brehu na ňu chlapi pripevnili dosky a preplavili sa na určené miesto.

„Darmo sme si hlavy nenapínali,“ poznamenali Jánovia pri spúšťaní pontónu na vodu. Vymyslieť premostenie poňali ako výzvu a príjemné vybočenie z pracovnej rutiny. „Návrh prepojiť jazerá dlhými kmeňmi sa mi nepozdával,“ hovorí Ján Podbrežný, ktorý sa ako chlapec bežne plavil po starom koryte Oravy na plti. „Boli na Zázrivke, no prejsť mohol iba jeden a aj tak dlho nevydržali.“ 
Hoci voda pod mostom nie je hlboká, sudy pre istotu podopreli stojkami. 

Náučný chodník Párnické jazerá – studnica pokladov slávnostne otvorili v piatok za účasti verejnosti a miestnych škôlkarov, ktorí ho symbolicky pokropili vodou z jazier. „Veríme, že spolu s nami sa stanete strážcami náučného chodníka a že spoločne budeme chrániť to, čo nám ponúka jedinečná príroda párnických jazier,“ odkazujú Párničania návštevníkom. Čítajte viac: http://nasaorava.sme.sk/c/20202557/parnicke-jazera-prepojil-pontonovy-most.html#ixzz4DpO7iXpm


Dva z troch mostov hotové

Náučný chodník Párnické jazerá sa pomaly začína črtať. Prvými lastovičkami sú dva z troch drevených  mostov na párnických jazerách na OR, ktoré dnes 6. júna osadili pracovníci z Obce Párnica. Vďaka nim sa opäť náš revír stáva bezpečnejším a priechodnejším, a to nielen pre turistov, ktorí budú náučný chodník navštevovať, ale hlavne pre nás rybárov a rybársku stráž. Dostaneme sa tak na miesta, ktoré boli veľkú časť roka neprístupné. 

        

--------------------------------------------------------                 -------------------------------------------

Pôvodný stav

    


Oravské rybárske preteky LRU - plávaná 2016

Tretie kolo foto a výsledky, finále

     

Celkové výsledky: tu

Druhé kolo 

Za  MO SRZ Dolný Kubín v druhom kole nastúpili opäť 3 družstvá. Tento krát sa bojovalo za priaznivejšieho počasia  teplota vzduchu 14 stupňov polooblačno a sem tam silnejší vietor. Kubínčania sú zatiaľ na štvrtom, siedmom a deviatom mieste.

      

Súťaže sa zúčastňujú deväť trojčlenných družstiev s náhradníkmi a určeným vedúcim družstva. Rozhodcovská komisia: riaditeľ pretekov, garant, hlavný rozhodca z MO SRZ Námestovo a členovia po jednom účastníkovi z MO SRZ Dolný Kubín a Trstená. Súťažiť sa bude na 3 kolá: 1. kolo 24.04.2016, 2. kolo 08.05.2016, 3. kolo 22.05.2016. 

Celkové výsledky nájdete tu:  výsledky LRU plávaná po druhom kole


Zarybňovanie

Dňa 04.05.2016 sme zarybnili Pstruhom potočným Lehotský potok . Celkom sa vysadilo 2100 ks pstruha . Potrava pre pstruhy sa nájde pod každou kaskádou a skalou . Nech sa im v novom prostredí darí a páči . Všetkým ďakujem za pomoc pri vysádzaní ...

      

        foto a text Tibor Ferjančík


Detské preteky 1.5.

Dnes sa deťom na rybárskych pretekoch veľmi darilo . Krásne počasie , super nálada a hlavne krásne úlovky kaprov , amurov , lieňov , pleskáčov , karasov a aj červeničiek a plotičiek. Niekomu sa darilo viac , niekomu menej ... No hlavným dôvodom bolo dostať deti virtuálnej doby od počítačov , tabletov a mobilov. Trošku ich prevetrať do prírody aby od slniečka chytili farbu a do pľúc čerstvý vzduch ... Veľká vďaka patrí organizátorom preteku p. Macíkovi , p. Flajsovi , samozrejme všetkým sponzorom za bohaté ceny a nakoniec aj mojej partii chalanov pri pomáhaní podávania občerstvenia , vážení a zapisovaní úlovkov a aj za pomoc pri fotografovaní ... 

PS : Máme sa od detí ešte čo učiť ... Tým mám na mysli tešiť sa z každej ulovenej rybky . Na veľkosti absolútne nezáleží ! Ale kto v živote rybu nepustil , alebo si nevie vážiť každý úlovok , tak ten určite nepochopí čo chcem tým povedať .

     

     

       foto a text Tibor Ferjančík


Zarybňovanie

25.4. kapor K3 revír 4170, krásna nepoškodená rybka... Poďakovanie všetkým zúčastneným za čas a rýchle roznesenie rybiek po všetkých jazerách!

       foto: JK


Oravské rybárske preteky LRU - plávaná 2016

Prvé kolo za nami

Za  MO SRZ Dolný Kubín v prvom kole nastúpili 3 družstvá. Bojovalo sa za nepriaznivého počasia ( teplota vzduchu 1 stupeň a dážď striedalo sneženie). Kubínčania sa umiestnili na treťom, piatom a ôsmom mieste. Gratulujeme.

      

Súťaže sa zúčastňujú deväť trojčlenných družstiev s náhradníkmi a určeným vedúcim družstva. Rozhodcovská komisia: riaditeľ pretekov, garant, hlavný rozhodca z MO SRZ Námestovo a členovia po jednom účastníkovi z MO SRZ Dolný Kubín a Trstená. Súťažiť sa bude na 3 kolá: 1. kolo 24.04.2016, 2. kolo 08.05.2016, 3. kolo 22.05.2016. 

Celkové výsledky nájdete tu:  výsledky LRU plávaná 1, kolo


Naša miestna voda je opäť bohatšia

Na revíri Odstavené rameno Istebné 3-2620 pribudli 3 lavičky a 10 smrečkov. 

           


Deň zeme

V stredu, t. j. 20. apríla bol v znamení blížiaceho sa Dňa Zeme. Trochu v predstihu zorganizoval Párnický rybár akciu "Čistenie brehov revíru 2620 pod Zahrabovom". Zraz bol na 16:00 hod. na prijazdovej ceste medzi mlákami. Rekapitulácia akcie Dňa Zeme Párnického rybára: dvaja dospelí, tri deti, 2 hodiny, 11 vriec a pár pikošiek - televízor, 2 x WC misa, pivný súdok a dokonca aj neotvorená plechovka piva. Tento odpad bol vyzbieraný na úseku medzi mlákami!!! Ďakujem svojej rodine.

      


 

 
 
     

 

TOPlist