OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Párnický rybár

Nosáľ sťahovavý

Nosáľ sťahovavý -  Vimba vimba


     Jedná sa o ďaľšiu rybu z čeľade kaprovitých, vyskytujúcu sa  v spodných častiach riek, taktiež osídľujúcej aj prúdnejšie úseky.  Jeho výskyt je pozorovaný  v celej strednej a juhovýchodnej Európe, čiastočne aj v severnej Európe, tvorí viacero poddruhov.U nás sa nosáľ vyskytuje v  Dunaji a jeho prítokoch, v minulosti bol relatívne hojný taktiež v rieke Orava a neresil sa v ústiach potokov a prítokov, napr výtoku z OR Párnica, v súčasnosti je výskyt v rieke len ojedinelý. Obýva hlavne dolné úseky riek  pásma pleskáča, prípadne mreny. Žije i v stojatých vodách, jedince boli pozorované aj v reviri 2620 – údajne vysadený v nedávnej minulosti / informácia je neoverená – vysadenie nebolo vykázané -  úlovky, potvrdené/ a  v  Oravskej  priehrade.

  

 Zdržuje sa predovšetkým nad dnom a na dne, kde vyhľadáva prednostne živočíšnu potravu,živí sa larvami hmyzu a ďalšími vodnými bezstavovcami, prípadne riasami.

 
 

 

     Telo je relatívne štíhle, z bokov mierne stlačené. Za brušnými plutvami je kýl bez šupin, chvostová plutva je hlboko vykrojená a spodný lalok býva dlhší, ako horný,  ústa sú spodné oblúkovité v tvare "C", je zrejmý mäsitý  vysúvací rypec. Chrbtová plutva má 2 - 3 tvrdé a 8-10 mäkkých lúčov, análna plutva 2-3 tvrdé a 17-22 mäkkých lúčov, brušné plutvy  1-2 tvrdé a  8-10 mäkkých lúčov. Počet šupín je nad bočnou čiarou 9 -10, pod bočnou čiarou  4 – 7, v bočnej čiare 50—64 šupín cykloidného tvaru.

Sfarbenie je spravidla následovné : chrbát je sivomodrý, intenzita tmavého zafarbenia klesá smerom k brušnej časti, brucho je striebristobiele, plutvy sivé a farba oka striebristá. V dobe neresu sa mení farba plutiev na oranžovo a chrbát a boky sa sfarbia do tmavej až čiernej farby, spodná časť hlavy, predná a brušná časť tela sú jasne  oranžové až červené.

 
 

 Počas neresu sa taktiež objavuje u samcov  neresová vyrážka.  Ikernačka môže mať až 30 000 žltooranžových ikier o priemere do 2 mm, neresí sa v miernych prúdoch na štrkovité dno a to etapovite od apríla až júla, vývoj ikry trvá podľa teploty vody cca  2 – 3 dni  / 50-70 denných stupňov/.  Dokáže sa krížiť s pleskáčom malým.




Rastie pomerne pomaly, pohlavnú zrelosť dosahujú samce  približne v treťom a samice štvrtom roku života,  dorastá do dĺžky cca 30cm, zriedka aj do dĺžky 60cm a váhy 3 kg. Jedná sa o druh, ktorý je zapísaný v zozname, ako zraniteľný.

 

 
 

Je hájený od  16.3 do 31.5. bežného roka a zákonná miera je  25 cm .

                                                                                                Juraj Kazimír

Zdroj : internet

                                                                                                            Otto Pospíšil: Atlas našich rýb

                                                                                                             Jiří Čihař: Naše ryby

http://www.parnickyrybar.weblahko.sk/